Vatikan’ın Karanlık Tarihi-Nazi Subayları

Ali Jean Çorakçı

Alois Hudal  Roma merkezli Roma Katolik kilisesinde Avusturyalı bir piskopozdu. Otuz sene boyunca, Roma’daki Santa Maria dell’Anima’nın Avusturya-Alman cemaatinin başkanıydı ve 1937 yılına kadar, Avusturya Katolik Kilisesinin etkili bir temsilcisiydi.
Psikopoz Hudal aynı zamanda bir Nazi aşığıydı. Adolf Hitler’i de destekliyordu. 2 dünya savaşı bittikten sonra Nazi Subaylarına, iş adamlarının Avrupa’dan kaçması için yardım etti. Eğer Naziler yıllarca ve günümüzde halen yaşamlarını devam ettiriliyor ve Arjantin’de Nazi akımının popüler olmasının birinci sebebi Hudal’dir.
Hudal, 1937’de yayınlanan Ulusal Sosyalizmin Temelleri adlı kitabında Adolf Hitler ve onun politikalarını övdü ve dolaylı olarak Vatikan politikalarına saldırdı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Hudal, önde gelen Nazi Almanyası’nın ve diğer Avrupalı subayların ve siyasi liderlerin, savaş suçluların, Müttefikler tarafından yargılamalarından ve tecavüz suçlamalarından kaçınmalarına izin verdi.
Hudal, 1945’ten sonra eski Naziler ve Ustaşa üyelerinin ailelerinin denizaşırı ülkelerde güvenli yer bulmalarına yardımcı olarak şöhret kazanmıştı. Başta Arap ve Güney Amerika ülkelerine göç etmek için gerekli kartları bulmak için Roma’daki Avusturya Ofisi’nin hizmetlerini kullandı. Hudal’ın yardım ettiği iddia edilen diğer önde gelen Nazi savaş suçluları, “Riga Kasabı” olarak bilinen SS Yüzbaşısı Eduard Roschmann, Auschwitz’deki “Ölüm Meleği” olan Josef Mengele, Sobibor’daki SS Çavuşu olan Gustav Wagner, Fransa ve Slovakya’daki Yahudileri Alman toplama kamplarına sınırdışı eden Alois Brunner ve Avrupa Yahudilerini öldürmekten sorumlu Adolf Eichmann’dır.
Hudal’ın faaliyetleri 1947’de bir Katolik gazetesi olan Passauer Neue Presse tarafından Nazileri kaçırması ile suçlanarak bir basın skandalına neden oldu. Alman ve Avusturyalı piskoposlardan ve Vatikan’dan ortak baskı altında 1952’de sadece Santa Maria dell’Anima’nın rektörü olarak istifa etti. Salzburg Piskoposu Ocak 1952’de Hudal’a, Vatikan’ın onu görevden almak istediğini söyledi. Haziran ayında görevinden istifa etti. Daha sonra Roma’nın yakınındaki Grottaferrata’da ikamet etti. 1962’de, Römische Tagebücher, Lebensbeichte eines alten Bischofs (Roma Günlüğü, Eski Piskopos’un İtirafları) adlı anıları 1976’da ölümünden sonra yayınladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir