Berlin’de Kadın Olmak

Ali Jean Çorakçı

Nina Hoss

 

Sovyet lider Josef Stalin’e ait ikinci dünya savaşının bitişinde ”Berlin Savaşı” sonrası Alman kadınlarına sistematik şekilde tecavüz eden askerleriyle ilgili yaşanan iğrençlikleri bahane etmek için verdiği bir cevaptır. Bu gerçeği her daim saklanır, bazılarının işine gelmez, lakin böyle bir gerçek vardır.

Berlin Savaşı bittikten sonra  100 bine yakın alman kadını Sovyetlerce tecavüze uğramış, yaklaşık 10 bini ölmüş veya intihar ederek hayatlarına son vermiştir. Nazilerin Yahudilere ve İnsanlara yaptıkları iğrenç katliamlar bu olayı görmezden gelmeyi gerektirmez. Tarih’i seviyorsanız her konuya objektif bakmak zorundasınız. Duygusal davranıp sadece bir yerden bakılmaması gerekir.  Yaşanan İntiharlar da  Sovyet/ Komünist askerlerin Alman kadınlarına yaptığı  sistematik tecavüzlerden sonra artmıştır. Tüm kaynaklar aşağıda.

 

Bu yaşanan iğrençliklerle ilgili hep bir yazı yazmak ve arşive katkı sağlamak istiyordum. Bu Bu yaşanan iğrenç olayları bu film sayesinde sizinle buluşturdum. Önerim 2008 Almanya-Polonya ortak yapımı  ”Anonyma – Eine frau in berlin”  olan Max Färberböck filmidir.

 

Filmin kısaca özeti:

 

26 nisan 1945 yılında Ruslar Berlin’e girmiştir. Berlin’in düşüşünü ve çok muhterem Rusların yaptıkları icraatları anlatmaktadır kısacası film. birçok ülkeye giren ve girdiği her ülkeden çıkmak zorunda kalan özgürlükçü, eşitlikçi Komünist Rusların ataları yer almakta bu zaman diliminde. alman kadınlarına yapılanları işlemektedir film aslında. Hitler faşizmi ve Alman karşıtlığı için Yahudi acıları üzerine yapılan yüzlerce filmin arasında, Alman halkının da savaşta acılar ve kayıplar yaşadığını gösteren nadide bir yapıt olmuş.

Bu yaşanan iğrençlikleri görmezden gelmek yukarıda dediğim gibi Tarihçi olmak isteyen insanlar içinde önemli bir virajdır.

 

Prusya’nın istilasında bir teğmen olarak görev almış bir Sovyet askeri Aleksandr Soljenitsin’in şiiri: ”Prusya Geceleri’nden:
Hoeringstrasse, yirmi iki numara.
Yanmış değil, yalnızca yağmalanmış, boşaltılmış.
Duvarlardan boğuk bir inleme geliyor:
Anne yaralı, yarı canlı. yataktaki küçük kızıysa ölmüş.
Kim bilir kaç kişi geçti üzerinden? bir tabur, belki de bir alay…
Annenin kızı bir kadına, kadın da cesede çevrilmiş…
Anne yalvarıyor, “asker, al canımı!”
Bütün bunlar basit cümlelere indirgenmiş:
“Unutma! affetme!
dişe diş! kana kan!”

 

 

Yazıya yön veren kaynaklar:

 

Film tavsiyeleri:

 

http://www.imdb.com/title/tt1035730/

 

https://eksisozluk.com/2-dunya-savasinda-almanlara-yonelik-tecavuzler–3797465

Not: Wikpedia linki vermedim, malum yasak arkadaşlar Türkiye’de ne olur ne olmaz.

 

“Berlin’de Kadın Olmak” hakkında bir görüş

  1. Çüzi kudrette de olsa yaratan kadın/ana’ya tecavüz asla,asla affedilmemeli asla!
    Bu konuda karadeniz Giresun Tirebolu’ya kadar gelen Sovyet orduları yöremiz kadinlarina tecavüz vb.alçakliklarının duyulmasi üzrrine Tirebolu harşıt çayına yüzlerce genç yasli vede hamile kadının kendilerini attıkları ve sahil de bir çok kadın cesedine rastlandığını yaşayanlardan duyduk…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir